Arizona Dream:

     Severskou plání se na saních rychle žene eskymák, aby ukázal rodině svůj veliký úlovek, který ho málem stál život. Padlého vyčerpáním ho psi dotáhnou až domů, kde se začíná snít „Arizona Dream” každého :

     Mladý Axel (Johnny Depp) pracuje v New Yorku. Město se mu hodně líbí hlavně kvůli práci, kterou dělá. Nemá totiž rád hluk a blbé lidské řeči, což mu ryby bez chyby splňují. Jednoho dne za ním přijede bratránek Paul (Vincent Gallo), aby ho s sebou vzal do Arizony, kde bude svědkem na svatbě strýčka Lea (Jerry Lewis). Hlavním strýčkovým plánem ale je, dostat ho do rodinného podniku, kde by prodával auta. V obchodě se pozná s dvěmi dámami, Grace (Lili Taylor) a její nevlastní matkou Elaine (Faye Dunaway), která se mu hned zalíbí. Přebere mu ji však jeho zkušený bratránek, a tak musí Axel plnit pouze roli jemu nucené společnosti Grace, aby si mohl Paul nerušeně všímat společnosti zkušenější Elaine. Brzy však v jejím životě začne bratránek plnit podružnou roli jako ostatní před ním, protože do hry přichází skutečná láska, Axel, jež se pokouší splnit její sny a spolu s ní zkonstruovat stroj, na němž by mohli vzlétnout. Práci jim však kazí Grace, protože má s matkou od začátku konfliktní vztah. S jeho příchodem se situace na povrchu trochu uklidní, ale vnitřně Grace ještě víc nenávidí svoji nevlastní matku, protože se jí Axel také líbí, přitom si jí vůbec nevšímá. Přichází den Elaininých narozenin, na který je připravena velká oslava, na který dostane pořádné letadlo, na který ji Axel už nemiluje, při kterém ji chtějí spolu s dcerou utéci. Grace však hodlá splnit to co slíbila, s Axelovou láskou dostává to po čem toužila a může se ve svatebním šatu zabít ránou do hlavy.

     Tak odchází část osobnosti, do níž je Axel zamilovaný, stejně jako v průběhu filmu upadala část Axela v podobě jeho bratránka. Konec nám nabízí opět scénu ze severu, kde Axel a zemřelý strýček Leo loví svůj veliký úlovek, svou rybu dospělosti, která když je mladá, má obě oči na jedné straně těla a postupem času, když přichází dospělost, se jí jedno oko „přestěhuje”, aby mohla vidět celý svět kolem sebe. Axelova ryba má zatím obě oči na jedné s traně a směle si proplouvala snem, aby se mohl na konci příběhu a zároveň na začátku filmu, radovat ze svého dospělého úlovku.

     Film Emira Kusturici je propracovaný ve všem ohledech. Už v úvodních scénách nás zaujmou dobře vybrané záběry a kamera se činí po celý zbytek filmu. Chvílemi nás drží při zemi a chvíli se spolu s hrdiny vznášíme na vlnách rozhovorů, abychom opět nerušeně přistáli. Také si často hraje s obrazy v zrcadlech různě pokřivených.

     Navíc celý dojem z výtvarného působení umocňuje hudba Gorana Bregovice. Některé z písní mu nazpíval Iggy Pop. Bregovic byl dlouhou dobu Kusturicovým dvorním skladatelem a z emotivních písní šitých přesně na míru každé ze scén, je vidět, že si na téhle úrovni dobře rozumějí. Scénář totiž napsal sám Emir Kusturica s Davidem Atkinsem. V tomto bodě bych jim, ale vytknul „americké vysvětlování”, které proběhlo ke konci filmu, a tak nám bez zamyšlení nabídli vysvětlení snímku. Naštěstí se tam toho za 147 minut stane víc a je hodně o čem přemýšlet, aby se vám smysl filmu bezchybně poskládal. Kdo moc nepozoruje podrobnosti, tak to měl asi těžší, protože tu detaily byly jedním z hlavních klíčů k lehčímu rozuzlení (například supr-chocholka na Deppově hlavě). Herci pod Kusturicovým vedením předváděli obstojné výkony. Třemi nejvýraznějšími hereckými osobnostmi byli určitě Lili Taylor v roli nešťastné dcery Grace. Dále Johnny Depp v roli Axela a Jerry Sweetie jako jeho strýček, který se v zoufalství otrávil práškama.

Tomáš   

Filmový klub ČVUT
HomeO klubuProgramAktualityArchivRecenzeOdkazyKontaktFórum